Hakkımızda

Bu sitede temel amacımız Eski Türkiye Fotoğrafları Arşivi oluşturmak ve aradığımız fotoğrafa hızlıca ulaşabilmeyi sağlamaktır. Kullanıcıya lüzumsuz yere sayfa gezdirmek ve sitede tutmak gibi bir amacımız yoktur. Site programlanması bu yönde yapılmıştır. 

Fotoğraflar internet ortamından temin edilmektedir. Çeşitli vakıf, dernek, ulusal ve uluslararası fotoğraf kütüphaneleri arşivleri ile üniversitelerin eski fotoğraf arşivleri, Facebook grupları en çok fotoğraf temin ettiğimiz yerlerdir. Olabildiğince fotoğrafların en yüksek çözünürlüklü halleri tercih edilmektedir. Fotoğrafın birden fazla versiyonu varsa hepsi tutulmaktadır. Aynı versiyonun daha kalitelisi temin edildiğinde ise değiştirilmektedir. Bu fotoğrafların ortaya çıkarılmasında, paylaşılmasında anonim, adı konulmamış bir işbirliği ve pek çok insanın merakından ötürü ortaya koyduğu emeği vardır. Bizim bu sitede tek yaptığımız derli toplu hale getirmek ve bir arşiv oluşturmaktır. 

Zaman zaman fotoğraf tanımlamalarında hata yapıyoruz; bildirildiğinde düzeltiyoruz. Ayrıca fotoğraf açıklamaları ve etiketleri sürekli olarak denk geldikçe güncelliyoruz.

Her fotoğrafa bir başlık ve fotoğrafı tanımlayacak şekilde etiketler tanımlanmaktadır. O nedenle hem ARAMA bölümünden, hem de TAG ile aradığınız fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Fotoğrafın sayfasına ulaştıktan sonra fotoğrafı yeni sayfada açarak yüklenmiş olan çözünürlükte gerekirse indirebilirsiniz.


Eğer fotoğrafı telif hakkı gerektiren bir ortamda kullanmak istiyorsanız telif araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Bizim en fazla yapabildiğimiz eğer biliyorsak kaynak bilgisini açıklama ve etiketlerde belirtmektir. Maalesef bizim insanımız kaynak belirtme konusunda tembellik ettiği için her zaman ana kaynağa ulaşamıyoruz. Hatta sosyal medyada bu siteden kaynağı, açıklaması (fotoğrafçısı, yılı gibi) belirtilen fotoğrafları alıp yine sosyal medyada paylaşan insanların hazır yazılmış açıklamaları bile belirtmekten imtina ettiklerine sıkça şahit oluyoruz.

Sitede telif gerektiren bir fotoğraf varsa tarafımıza bildirildiğinde hemen kaldırılır.

İletişim kurmanız gerektiğinde email at canercangul.com adresine yazabilirsiniz.